Znak a vlajka obce

Významné symboly znak a vlajka byly naší obci uděleny 31. května 2017 předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Janem Hamáčkem. Návrh obou symbolů, charakterizujících zejména historii a okolí obce, zpracoval heraldik Stanislav Kasík.

Znak obce

Znak obceZnak obce tvoří polcený štít, na kterém je vpravo na zeleném vrchu se zlatou podkovou jehličnatý strom v přirozené barvě a vlevo v červenočerně polceném poli stříbrná routa a v ní pět (1, 3, 1) červených koulí. Levá polovina štítu je inspirována erbem Kokořovců z Kokořova, kteří patří k dominantním historickým vlastníkům obce Lhůty. Vrch s jehličnatým stromem ukazuje na charakter okolí obce, které je lesnaté a je součástí Brd. Podkova symbolizuje památkově chráněnou usedlost Hvížďalku, která svého času sloužila jako kovárna.

Vlajka obce

Vlajka obceList tvoří zelený žerďový pruh, široký třetinu délky listu, a dva vodorovné pruhy, červený a černý. V ose druhé třetiny délky vlajky je bílá routa o straně dlouhé tři desetiny délky listu. V routě pět (1, 3, 1) červených kotoučů o průměru desetiny šířky listu. Zelený pruh má oporu ve vrchu a jehličnatém stromu a vodorovné pruhy s routou opakují levou půli znaku.